ĶermenisKrūtis/Intīmā zona

Veselas krūtis ir Tavs lepnums! Tu vari izglābt arī sevi pati! Izmeklējies!

Īss ceļvedis krūšu izmeklējumos…

Šodien krūts vēzis ir visizplatītākā vēža forma sieviešu vidū, tāpēc 15.oktobri visā pasaulē atzīmē kā krūts veselības dienu, lai pievērstu pastiprinātu uzmanību šai problēmai un aicinātu sievietes savas krūtis pārbaudīt laikus! Par visaugstākās kvalitātes krūšu izmeklējumu iespējām krūts vēža profilaksei, diagnostikai un ārstēšanai stāsta radioloģe Sandra Lapuķe. 

Konsultē: daudzprofilu medicīnas centra SIA “Veselības centrs 4” radioloģe, diagnoste ar specializāciju agrīnu krūšu audzēju diagnostikā Sandra Lapuķe.

Ir pieejami dažādi izmeklējumu veidi krūšu pārbaudei, lai savlaicīgi novērtētu krūšu veselības stāvokli un diagnosticētu audzēju.

  • Tievās adatas punkcija US kontrolē caur ļoti tievu (0,8 mm diametrā) adatu ar šļirci tiek veikta šķidruma vai atsevišķu šūnu atsūkšana no veidojuma krūtī. Materiāls tiek nosūtīts uz laboratoriju mikroskopiskai izmeklēšanai.
  • Core biopsija US kontrolē ar īpašu 2mm diametrā adatu vietējā anestēzijā tiek veikta neliela audu fragmenta iegūšana no veidojuma krūtī. Materiāls tiek nosūtīts izmeklēšanai zem mikroskopa.
  • Krūšu dziedzeru ultrasonogrāfija virspusēji novietoto audu izmeklēšanai. Kā standarta diagnostikso metodi pielieto sievietēm līdz 35 gadiem, kā arī grūtniecēm un sievietēm bērna barošanas laikā. Šim izmeklējumam nav rentgena starojums, taču tas neaizstāj mamogrāfiju.
  • Sonoelastogrāfija – neinvazīva izmeklēšanas metode, kas izstrādāta pamatojoties uz mīksto audu ultrasonogrāfisko izmeklēšanu. Sonoelastogrāfijas procesā uz audiem iedarbojas ar paaugstinātu spiedienu. Šī metode papildina ultraskaņas izmeklējumu ar speciālu programmu, kas spēj noteikt atšķirīgus elasticitātes modeļus konkrētai audu grupai (vēžu gadījumā bojāti audi paliek neelastīgāki). Šādā veidā iespējams precīzāk noteikt ļaundabīgā audzēja formu un atklāt vēzi pat tā agrīnajās stadijās, taču šī metode neaizvieto mamogrāfiju.
  • Mamografija – krūšu rentgenoloģiska izmeklēšana ar zemas intensitātes rentgenstariem un to lieto kā galveno vēža skrīninga metodi, lai atklātu audzēju sākumstadijā. Pieejams ir arī padziļināts izmeklējums ar 3 D tomosintēzes iespējām*, kas ir ievērojami precīzāks, jo speciālisti var aplūkot kustīgu attēlu no 3 pusēm, slāni pa slānim. Tomosintēzes tehnoloģija tiek uzskatīta par lielāko sasniegumu mamogrāfijas metodes attīstībā pēdējo 35 gadu laikā. Tā nodrošina īpašas agrīnas diagnostikas priekšrocības pacientēm ar blīvu krūšu struktūru, kas biežāk sastopama gados jaunām sievietēm. Līdzšinējās mamogrāfijas iespējas šādos gadījumā bija diezgan ierobežotas. Šis izmeklējums ir gandrīz obligāts sievietēm, kurām krūšu pilnīguma dēļ iztaustīšanas iespēja var būt ierobežota.
  • MR izmeklējums diagnozes precizēšanai. Taču šis izmeklējums būs produktīvs, ja pielieto augsta magnētiskā lauka attēlu sistēmas, kas pārsniedz 1,5 teslas. Zemāka lieluma sistēmas nespēj pilnīgi iegūt taukaudu saturāciju, kas vēlams kvalitatīviem attēliem.
  • Ģenētiskie testi – ļauj izvērtēt DNS šūnas un slimību attīstības riska faktorus.
  • Piena dziedzera veidojuma ekscīzija – krūts veidojuma izgriešana operācijas zālē vietējā vai vispārējā anestēzijā. Ar kosmētisku griezienu tiek izņemts tikai veidojums, saudzējot veselos krūts audus.  Ja nepieciešams operēt labdabīgu veidojumu, lielākā daļā  gadījumu to var izdarīt vietējā anestēzijā un tūlīt pēc operācijas pacients var doties mājās.

Kad un kuru izmeklējumu labāk?

Latvijā galvenokārt piedāvā divu veidu standarta krūšu izmeklēšanas metodes- ultrasonogrāfiju un mamogrāfiju. Sievietēm līdz 40 gadiem labāk sākt ar ultrasonogrāfiju. Protams, katrai pacientei nepieciešama individuāla pieeja, kā atklāt vai izslēgt slimības iespēju, un visbiežāk ārsts izmanto nevis vienu, bet vairākus izmeklējumus. Piemēram, VC4 ir pieejama arī sonoelastogrāfija, kad ultraskaņas izmeklējums ir papildināts ar speciālu programmu. Šī metode bez rentgena starojuma ļauj precīzāk noteikt ļaundabīgā audzēja formu un atklāt vēzi pat tā agrīnajās stadijās, taču nespēj aizvietot mamogrāfiju, Sievietēm pēc 50 gadu vecuma sasniegšanas ar divu gadu starplaiku noteikti jāveic mamogrāfija. To ievēro visā pasaulē, taču mēs nekad neatstājam sievieti bez uzraudzības divus gadus. Savām pacientēm vienmēr saku: ja viss ir labi, gadu pēc mamogrāfijas izmeklējuma aizejiet uz sonogrāfiju! Bet, tiklīdz rodas kāda sūdzība, noteikti jāatgriežas uz mamogrāfiju,” norāda dr. S. Lapuķe.

! Sievietēm, kuras ir saņēmušas uzaicinājuma vēstuli no Nacionālā veselības dienesta, Valsts krūts vēža skrīninga  programmas ietvaros izmeklējums ir bez maksas. Valsts mamogrāfiju apmaksā katrai sievietei vecumā no 50 līdz 69 gadiem reizi divos gados. Turklāt SIA Veselības centrs 4 piedāvā iespēju šo izmeklējumu veikt padziļināti (standarta monogrāfijas ietvaros tiek veikti divi krūšu izmeklējumi), pielietojot 3 D tomosintēzes tehnoloģiju. Šis izmeklējums pieejams arī ar ģimenes ārsta nosūtījumu, pacientam piedaloties tikai ar valsts noteikto līdzmaksājumu.

Atstāt Komentāru